Sabit Asfalt Plenti Ne İşe Yarar

0
62

Asfalt plenti oldukça önemlidir çünkü sokaklarda, caddelerde gördüğünüz tüm asfaltlar bu makineyle üretilmektedir. Asfalt plenti de kendi arasında 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de sabit asfalt plenti olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer türlere göre kullanım alanı daha geniştir. Belediyeler ve şehir mühendisleri tarafından tercih edilmektedir.

 

Sabit asfalt plentinin en belirgin özelliklerinden bir tanesi de mutlaka uzun projeler için tercih ediliyor olması. Çünkü kapladığı alan geniş bu sebeple de sürekli bir yerden bir yere taşınması zorlayıcı olabilir fakat tabii ki uzun dönem proje için kullanıldığı vakit bu sıkıntı da ortadan kalkmış oluyor. Saatte de 40 ton ve 240 ton arasında asfalt üretmesinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

 

Mobil Asfalt Plenti

 

Bir diğer tür olan mobil asfalt plenti de sabit asfalt plentine göre çok daya yeni bir türdür. Fakat kolay taşınması, nakliye ücretinin uygun olması gibi sebeplerden dolayı da sıklıkla tercih edilen bir asfalt plenti türü olarak karşımıza çıkmaktadır ve her geçen zaman daha fazla talebi olmaktadır.

 

Mobil asfalt plenti sabit asfalt plentine oranla çok daha kısa süreli projeler için tercih edilmesiyle ön plana çıkar. Bunun yanı sıra eğer alan olarak sabit asfalt plenti uygun değilse mobil asfalt plenti kullanılır çünkü kaplamış olduğu alanın da oldukça uygun olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Saatte ortalama olarak 100-120 ton asfalt üretimi olmaktadır.

 

Kontinü (Sürekli) Tip Asfalt Plenti

 

Kontinü (sürekli) tip asfalt plenti de asfalt plentinin son türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Oldukça yeni bir tür olmasına rağmen kullanım alanı oldukça geniştir. Kapladığı alan bakımından mobil asfalt plenti gibi dar bir alan yeterli olacaktır. Bu sebeple de zaten tek bir konteyner ile taşınması mümkün olmaktadır.

 

Kontinü de mobil gibi genel olarak kısa süreli projeler için kullanılıyor diyebiliriz. Fakat uzun dönemli projeler için de uygun olabilir.  Çift şaftlı karıştırıcı sistemi ile de ön plana çıkar ve bu sebeple de kaliteli bir şekilde asfalt üretimi de mümkün olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here