Cami Halısı Yıkanır mı?

0
263

Cami Halısı Yıkanır mı?

Camiler, insanların topluca ibadet yaptığı mekanlardır. İnsanlar burada zemin ile doğrudan temas halinde olduklarından cami zemini halı ile kaplanır. Cami halıları birçok farklı renk ve desende üretilmiştir Göbekli cami halısı, saflı cami halısı, seccadeli cami halısı gibi cami halısı modelleri mevcuttur. Caminin metrekaresine ve halının döşeneceği alana göre bir cami halısı modeli seçilir.   Camiye seçilen halının insan sağlığına zarar vermeyen türden olması önemlidir. Antibakteriyel olması ve alerjiye sebep olacak kimyasalları barındırmaması tercih sebebidir. Cami halısı her ne kadar yüksek kaliteli ve antibakteriyel özelliklere sahip olsa da zaman içerisinde kirlenecektir. Çünkü camiler çok fazla insan trafiğinin olduğu mekanlardır.

Özellikle tarihi ve büyük camiler normal cemaatin yanı sıra turist ziyaretçilerin de akınına uğrar. şehirlerin tarihi dokusunu yansıtan camiler, ziyaretçiler tarafından oldukça büyük ilgi görür. Özellikle cuma ve bayram namazlarında cami cemaatinin sayısı normale göre daha da artar. Bu unsurların hepsi, halının kirlenmesine yol açar. Bu nedenle Cami halısının periyodik aralıklarla sık sık temizlenmesi gerekir. Cami halısı temizliği bireysel olarak yapılacak bir temizlik değildir. Profesyonel halı yıkama firmalarından hizmet almak şarttır. Saflı cami halısı modelleri de en çok tercih edilenler arasında yer alır.

Yün Cami Halısı Yıkanır mı?

Yün cami halısı, adından da anlaşılabileceği gibi içerikli malzemeden üretilmiştir. Cami halısı fiyatları arasında biraz yüksek maliyetli ve oldukça değerli bir halı çeşididir. Yün cami halıları, yazın serin, kışın da sıcak tutmasından ötürü oldukça çok rağbet gören bir modeldir. Cemaat namaz esnasında yerle direkt temas halinde olduğundan kışın soğuk ile temasını engeller. Yün cami halıları da tıpkı diğer halılar gibi zaman içerisinde toz ve kir biriktirir. Bu nedenle yün cami halıları için profesyonel yıkama şarttır. Halı yıkama firmaları cami halısı yıkamayı yerinde gerçekleştirir. Profesyonel ekipler, halı yıkama ve kurutma işlemini kısa sürede  bitirir. Sonrasında temiz ve güzel kokan halılar kullanıma hazır hale gelir.

Naturel Cami Halısı Yıkanır mı?

Naturel cami halısı, doğal görünümlü zarif ve sade bir halı modelidir. camilerde kullanılan naturel halılar gözü yormaz ve hoş bir görüntü oluşturur. Cami halı fiyatları analizi yapılırken en çok tercih edilenlerden biridir. Natural cami halıları, genelde açık renk ve açık toprak tonlarında üretilmiştir desensiz sade ve düzdür. Cemaatin ve ziyaretçilerin sıkça temasta bulundukları naturel cami halıları, zaman içerisinde içinde toz ve kir biriktirir. Ve mutlaka profesyonel halı yıkama ekipleri tarafından sık aralıklarla yıkanması şarttır. Aksi takdirde insan sağlığına zarar verir ve halılarda koku meydana gelir.

Cami Halısı Yıkama Fiyatları

Cami halıları bireysel olarak yıkanacak türde halılar değildir. Oldukça büyük metrekarelere sahip halılardır. Ve sık sık yıkanması gerekir. Bu nedenle profesyonel halı yıkama firmalarından yıkama hizmeti almak gerekir. Profesyonel halı yıkama  ekipleri, cami içerisinde halı yıkama hizmeti verir. Cami içerisine getirilen yıkama ve kurutma makineleri ile halıların temizliği sağlanır. Halının temizliği esnasında kullanılan deterjanlar ekolojiktir. İnsan sağlığına ve halılara zarar vermez. Ekipler halının cinsine ve dokusuna göre temizlik programı uygularlar. Ekipler için halının renklerinin canlı olması, desenlerinin daha net görünmesi ve sağlıklı bir temizlik yapılması son derece önemlidir. Cami halısının temizliğinin fiyatı, temizlenecek olan halının metrekaresine göre fiyatta değişkenlik gösterir. Ayrıca halının dokusu da fiyatı belirleyen unsurlar arasındadır. Halı yıkama işlemi ekipler tarafından oldukça titiz bir şekilde yapılır. Temizliği biten halı kısa sürede kullanıma hazır halde hizmete sunulur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here