Günlük strateji

0
152

Bugün Ne Bekliyoruz?

Haftanın son işlem gününde Asya piyasalarında satıcılı bir seyrin hâkim olduğunu görmekteyiz. Hızlı yayılan Kovid-19 varyantları ve Çinli otoritelerin piyasa üzerindeki baskısı risk iştahını sınırlamaya devam etmekte. Bu sabah Japonya’da Nikkei 225 Endeksi hafif satıcılı bir seyir izlemekte. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,55 düşerken, Güney Kore Kospi Endeksi %1,40 geriledi. Tayvan Taiex Endeksi %1,38 düştü. ABD ve Avrupa endekslerinde ise yeni rekor seviyeler görülmeye devam etmektedir. Bugün küresel piyasalarda yoğun bir veri takvimi bulunmamaktadır. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıklayacağı Haziran 2021 dönemine ilişkin ödemeler dengesi istatistikleri takip edilecek. Mayıs’ta 3,08 mlr USD açık veren cari denge için piyasanın Haziran beklentisi 1,1 mlr USD civarındadır. Ayrıca TÜİK tarafından Temmuz 2021 dönemi konut satış istatistikleri açıklanacak. Konut satışları Haziran’da yıllık bazda %29,1 azalmıştı. Borsa İstanbul tarafında; dün gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından kısa vadede yukarı yönlü hareketin devam ettiğini görüyoruz. BIST 100 Endeksi’nin güne sınırlı alımlarla başlayabileceğini düşünmekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri Dax endeksinin yukarı yönlü hareketi öncülüğünde pozitif görünüm sergiledi. Dax endeksi %0,70 oranında değer kazandı. EUR/USD paritesi %0,04’lük düşüş yaşamasına karşın ve bu haftaki yatay seyrine devam etti. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre ekonomi Haziran’da %1 büyüdü. Önceki ay bu oran %0,6’ydı. ABD endeksleri ise değişen oranlarda artışlarla pozitif görünüm ortaya koydu. ABD 10 yıllık tahvil getirileri 0,026 baz puan artış ile %1,361’e yükseldi. Dolar endeksi (DXY) %0,12’lik artış ile 93 USD’nin üzerine çıktı. Emtia tarafında ise ons altın (1.752 USD) ve Brent petrol (71,15 USD) sergiledikleri sınırlı volatil hareketler sonucunda yatay kaldılar. ABD’de Temmuz ayında yıllık üretici enflasyonu %7,8 ile veri setinin en yüksek seviyesine çıktı. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre ülkede işsizlik maaşı başvuruları 7 Ağustos’ta sona eren haftada 12 bin düşerek 375 bin oldu.

BİST100 endeksi dün günü, %2,38’lik artış ile küresel piyasalardan pozitif ayrışarak kapattı. TCMB, piyasa beklentilerine paralel şekilde politika faizini %19 seviyesinde tuttu. TCMB’nin faiz kararının ardından gelen sert alışlar ile endeks yukarı yönlü hareket sergiledi. USD/TRY ve EUR/TRY kurları Türkiye’nin Güney Kore Merkez Bankası ile yaptığı swap anlaşması ve TCMB’nin faiz kararının etkisiyle %0,60’ı aşan düşüş yaşadı. Buna paralel olarak gram altın, 481 TL’ye kadar geri çekildi. Sanayi üretimi Haziran ayında %2,3 ile 10 ayın en hızlı yükselişini kaydederken geçen yılın aynı dönemine göre %23,9 artış kaydetti. Ayrıca yabancı yatırımcıların net portföy girişi geçen hafta 114mn USD’lik tahvil ve 168mn USD’lik hisse senedi ile 8 ayın zirvesine tırmandı.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here