TOGG sermaye artırımında yeni pay alma hakkı kullanımı ve hissedar değişimi

0
169

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş, TOGG sermaye artırımında yeni pay alma hakkı kullanımı ve hissedar değişimine ilişkin bilgilendirme yaptı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şöyle denildi:

”28 Haziran 2018 tarihli açıklamamızda belirtildiği üzere, şirketimiz Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne (TOGG) %19,0 oranında ortak olmuştu.
TOGG’un 31 Mayıs 2021 tarihli olağan genel kurul toplantısında alınan karar ve TOGG esas sözleşmesi hükümleri çerçevesinde, şirketimiz, TOGG’un 150.000.000 TL ödenmiş sermayesinin 846.774.000 TL artırılarak 996.774.000 TL’ye çıkarılmasına ilişkin yapılan sermaye artırımına iştirak etmiştir. Kök Ulaşım Taşımacılık A.Ş (KÖK) faaliyet alanlarını daraltma kararı çerçevesinde söz konusu sermaye artırımına katılmama kararı almış olup, mevcut diğer ortakların bugüne kadar yapmış oldukları sermaye avansı ödemelerinden karşılanan bu artırım sonrasında TOGG’daki ortaklık payımız bu aşamada %19,0’dan %22,8’e yükselmiştir. Öte yandan pay sahipleri sözleşmesi çerçevesinde sermaye artırımı sonrasında KÖK’ün TOGG sermayesinde kalan %2,9 payının %0,2’lik kısmının şirketimiz tarafından nominal bedelden satın alınmasına yönelik pay devir işlemleri tamamlanmıştır. Bu kapsamda şirketimizin TOGG’daki nihai payı %23,0 olmuştur. Pay devri ile ilgili müzakere süreci yatırımcıların yatırım kararını ve pay değerini etkileyebilecek nitelikte olması nedeniyle, Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumlar Tebliği’nin 6. maddesi kapsamında 26 Mart 2021 tarihli yönetim kurulu kararıyla pay devri tamamlanıncaya kadar ertelenmiştir.”
 

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here