Tam Otomatik Dolum Makinesi

0
91

Tam Otomatik Dolum Makinesi

Farklı şekillerdeki ambalajlara istenilen miktarda ürünün doldurulmasını sağlayan makinelerdir. Bu makineler sayesinde endüstriyel üretim sonucu oluşturulan ürünler hızlı ve kaliteli bir şekilde ambalajlanabiliyor. Dolum makinesi ile gıda, kimya, kozmetik, ilaç ürünleri ambalajlanabiliyor.

Makine çalışması için doldurulacak ambalajların makinenin konveyörüne dizilmesi gerekiyor. Dizme işlemi insan eliyle ya da ambalaj dizici ile gerçekleştirilebilir. Dizilen boş ambalajlar tam otomatik dolum makinesi tarafından otomatik olarak dolum ağzına getirilir. Burada istenilen ölçüde dolum yapıldıktan sonra konveyör ile ilerletilir.

Yarı Otomatik Dolum Makinesi

Yarı otomatik dolum makinesi ise doldurma işleminin insan eliyle yapılmasını sağlıyor. Bir personelin doldurulacak ambalajı dolum ağzına yerleştirmesi gerekiyor. Daha sonra yine personel tarafından dolum pedalına basılarak dolum işlemi gerçekleştiriliyor. Dolum tamamlandıktan sonra dolum ağzına yeni boş bir ambalaj yerleştirilerek işlem tekrarlanıyor. Bu makinelerde insan gücüne duyulan ihtiyaç daha fazla ve üretim kapasitesi daha düşüktür.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here