Denge arama devam ediyor

0
110

DENGE ARAMA DEVAM EDİYOR

Dün yurtiçi piyasaların ilgi odağı AB Liderler Zirvesiydi. AB zirvesi sonuç bildirgesi Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin attığı olumlu adımlara atıf yapıyor ve Haziran sonrası gümrük birliği genişlemesi müzakerelerinin başlayabileceğine işaret ediyor. Uzunca bir süredir durmuş olan “üst düzey siyasi diyalog” mekanizmasının Haziran’dan sonra başlaması vaadi var. Suriyeli göçmenler için yeniden maddi yardım vaadi var. Göçmenler AB için en büyük sorun olmaya devam edince liderler Haziran sonrasına bakalım diyerek ılımlı ama etkin olmayan bir çerçeve çizmişler.

TCMB toplantı özetinde politika faizinde gerçekleştirilen 200 bp faiz artırımının nedeni olarak kredi büyümesindeki yükseliş eğilimi ile ithal maliyetlerdeki artışın, talep ve maliyet unsurlarında öngörülen kademeli iyileşmeyi geciktirmesinin altı karar metninde olduğu gibi bir kere daha çizildi.

TCMB haftalık yabancı menkul kıymet istatistiklerine göre 19 Mart ile biten haftada yabancı yatırımcılar nette 427 milyon dolarlık tahvil alırken hisse senetlerine ise 60 milyon dolarlık giriş gerçekleşti. Hisse senedi özelinde 8 hafta sonra ilk defa yabancı alımı gerçekleşti. Önümüzdeki hafta açıklanacak istatistiklerde bu hafta yaşanan satışta yabancı payını göreceğiz. ,

Küresel piyasalarda ise FED Başkanı Powell’ın katıldığı radyo programında açıklamalarda bulundu. Powell, ekonominin tamamen toparlandığının parasal desteği azaltacaklarını belirtti. FED’in yukarı yönde revize ettiği ekonomik projeksiyonlarının aşı gelişmelerini ve mali yardımları kapsadığını söyledi. Kurduğu cümleler hafta içerisinde ABD Kongresinde gerçekleştirdiği konuşma ile paralel olması sonucu piyasalara etkisi minimum düzeyde kaldı.

ABD tarafında geçtiğimiz yılın son çeyreğine ilişkin büyüme ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi açıklandı. Öncelikle ABD ekonomisinin son çeyrekte beklentileri hafif aşarak %4.3 oranında büyüdüğünü gördük. Haftalık işsizlik verisinin de beklentilerin altında kalarak 684 bin olarak açıklanması ABD ekonomisinde görülen güçlenmeyi teyit etti.

Yurtiçinde TCMB kapasite kullanım oranı ve Reel Kesim Güven Endeksi verileri açıklanacak, Yurtdışında gündem ise Almanya IFO iş ortamı endeksi , ABD’de kişisel gelir ve harcamalar, öncü mal ticareti dengi.

Bu sabah açılış sonrasında 1384 – 1420 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

AC Asia ex, Japan % 1,17 alıcılı

S&P 500 % 0,37 alıcılı

Euro Stoxx 50 % 0,80 alıcılı

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

• Asya Pasifik Bölgesi’nde endeksler Cuma günkü işlemlerde Dow Jones endeksinin, 200 puana yakın değer kazanmasını takip ederek yükseldi.MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.71 artıda seyretti. Japonya’da ise Nikkei 225 ve Topix Endeksileri yüzde 1’den daha fazla kazandı.Endeksler Güney Kore Kospi ve Çin ana karasında da pozitif bir görünüm sergiledi. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.79, Shenzen Bileşik Endeksi ise yüzde 1.13 arttı.Hong Kong’un Hang Seng Endeksi, yüzde 0.91 arttı.

• AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “AB olarak Türkiye ile ilişkilerimizde pozitif bir ajanda belirlemeye karar verdik. Bu konuda AB Komisyonu ve Yüksek Temsilcimizi görevlendirdik, ancak Türkiye olumlu yaklaşımına devam etmezse bu durum ilişkilerimizi doğrudan etkileyecek.” dedi.

• ABD Başkanı Joe Biden, Başkanlık görevini devralmasından sonra ilk resmi basın toplantısını düzenledi. Biden, 2024 yılında yeniden ABD Başkanlığına aday olmayı planladığını belirtti. • Almanya Başbakanı Angela Merkel, dünyanın COVID-19 virüsünün yeni varyantlarının domine ettiği yeni bir salgının içinde olduğunu söyledi.

• Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Euro Bölgesi ekonomisinin 2021 yılının ilk yarısında daralmasını beklediğini söyledi.

• Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, Euro Bölgesi’nde ekonomik görünüm ve enflasyon görünümünün “kayda değer şekilde” kötüleşmesine rağmen, ECB’nin yaptığı müdahalelerin COVID-19 salgınının neden olduğu halk sağlığı krizinin olgunlaşmış, tam olarak gelişmiş bir finansal krize dönüşmesini engellediğini söyledi.

• Fed, stres testlerinin cari turunun tammamlanması ile 30 Haziran’dan sonnra bankaların çoğu için temettü ödeme ve hisse geri alımı sınırlamalarının kaldırılacağı mesajını verdi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, enflasyonda yakın zamanda büyük ir artış yaşanmasını beklediğini, ancak bunun uzun vadede ciddi bir etkisinin olmasını beklemediğini söyledi.

• Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyonun şu anda düşük olduğunu söyledi. COVID-19 salgınının yol açığı krizin devam ediyor olmasına rağmen Evans, “enflasyon arzu ettiğimden düşük” dedi.

• Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin de enflasyonda bu yıl hızlı bir yükseliş bekleyenler arasına katıldı. Ancak Barkin de enflasyonun 2022 yılında “normal” seviyelere döneceğini öngördü.

• San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, ABD istihdam piyasasının”kesinlikle hala zor bir durumda” olduğunu ve istihdamın hala COVID-19 öncesine göre 10 bin aşağıda bulunduğunu söylerdi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here