Ünlü Şef Anıl Uzun ile Uzakdoğu Mutfağının İncelikleri

0
111

Ünlü Şef Anıl Uzun ile Uzakdoğu Mutfağının İncelikleri

Oldukça farklı bir mutfak kültürüne sahip olan Uzakdoğu’da yemek bir felsefe olarak tanımlanıyor. Sadece karın doyurmak anlamına gelmeyen uzakdoğu mutfağının inceliklerini bilmek kaliteli yemekler yapmanın anahtarıdır. Uzakdoğu mutfağıyla da ilgilenen ünlü şef Anıl Uzun, bu mutfağı anlayabilmek için bölgenin kültürünü de anlamak gerektiğini ifade ediyor. Yemeklerdeki uyumu anlayabilmek adına kullanılan malzemelerin ve pişirme şekillerinin iyice bilinmesinin önemine vurgu yapan Anıl Uzun, bu mutfağın herkesin damak tadına hitap etmeyebileceğini söylüyor. Uzakdoğu coğrafyasında halkların genelde yoksul olmasının mutfak kültürüne de yansıması büyük. Bu nedenle yörede az malzemeyle kaliteli yemekler üretilmeye çalışılıyor. Yörenin en önemli besin kaynağı olan pirincin temel gıda maddesi olduğunu ifade eden ünlü şef, yemeklerde çorbaların da önemli bir yer tuttuğunu belirtiyor.

Türk mutfağında bolca bulunan tatlıların uzakdoğu mutfağında son derece az olduğunu bildiren Anıl Uzun, süt ve süt ürünlerinin ise bu mutfakta hiçbir şekilde kullanılmadığını söylüyor. Tatlı olarak genellikle meyve bazlı tatlılar, kızartmalı tatlılar ve pudinglerin olduğunu belirten ünlü şef Anıl Uzun, uzakdoğu mutfağında kolesterollü gıdaların az olduğunu ve sağlıklı bir mutfak olduğunu belirtiyor. Gıdaları uzun süre saklamak için kızartma yöntemi kullanılırken, genel olarak haşlamayla pişirme yöntemi ağırlıklı olarak kullanılıyor. Balık, etler, sebzeler ve pirincin genel itibariyle buharda pişirildiğini belirten Anıl Uzun, ördek, tavuk, koyun ve domuz etinin de bu mutfakta yer aldığını ifade ediyor. Bölgenin tropik iklimi sebebiyle meyve çeşitlerinin çok fazla olduğunu, bu meyvelerin de yemekleri tatlandırılmak amacıyla mutlaka kullanıldığını söyleyen Anıl Uzun, aynı zamanda kökler, bambular, soya fasulyesi, şeker ve baharatın da yemeklerde bolca kullanıldığını bildiriyor.

Uzakdoğu mutfağı dendiği zamanda son dönemlerde yarasa, kedi, köpek yemek gibi insanı irite eden durumların akla geldiğini ancak bunun tüm ülkelerin mutfaklarına atfedilmemesi gereken bir durum olduğuna değinen şef Anıl Uzun, Kore ve Bangkok gibi mutfaklarda kedi ve köpek yemekleri görülse de birçok Uzakdoğu mutfağında bu yiyeceklerin olmadığını ifade ediyor. Uzakdoğu mutfağı dendiğinde 3 büyük mutfağın akla geldiğini belirten Anıl Uzun, Çin, Japon ve Tayland mutfaklarının ön plana çıkan önemli mutfaklar olduğunu vurguluyor.

Çin mutfağında kontrast yemeklerin önemli olduğunu belirten Anıl Uzun, belirli bir düzende yemeklerin sunulduğunu ve bu sunumun son derece önemli olduğuna değiniyor. Dengenin önemli olduğu Çin mutfağında yemekler sertten yumuşağa doğru sıralanıyor, aynı zamanda yemeklerdeki tatlılık, tuzluluk ve ekşilik oranları dengeli şekilde sunuluyor. Çin mutfağında yemeklerin ‘Wok’ ismi verilen ağzı geniş, dibi dar olan bir kapta pişirildiğini söyleyen Anıl Uzun, kurutulmuş balık ve mantarın yemeklerde bolca kullanıldığını ifade ediyor. Pirincin yemeğin ekmeği pozisyonunda olduğu Çin mutfağında soya sosu yemekleri tatlandırmak için mutlaka kullanılıyor.

Tayland mutfağında da benzer bir denge ve ahengin yer aldığına dikkatleri çeken Anıl Uzun, bu mutfakta zıtlıklar dengesinin kullanıldığını ancak uzun süre Portekiz sömürgesi olması sebebiyle bazı yemeklerin Portekiz mutfağından etkilendiğini belirtiyor. Çin mutfağının et ve tatlıları Tayland mutfağına da yerini alıyor. Ancak burada Hindistan mutfağından ciddi bir tesir alarak yemeklerde bolca baharat kullanıldığını ifade eden Anıl Uzun, sunum sırasının Tayland mutfağının da vazgeçilmezleri arasında olduğunu söylüyor.

Japon mutfağında ise özellikle tüm dünyaya yayılan suşinin son derece önemli bir gıda olduğunu ifade eden Anıl Uzun, bazı gurmelerin özel bir mutfak olarak görmediğini ancak farklı bir kültürü içinde barındırdığını bildiriyor. Özellikle tarıma elverişli olmayan ancak denizcilik faaliyetlerinin yüksek olduğu Japon mutfağında birçok farklı çeşit deniz ürünü yer alıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here