Ünlü Müzisyen Anıl Uzun: ‘Müzik’te Yapay Zeka Çağı Başlıyor’

0
158

Ünlü Müzisyen Anıl Uzun: ‘Müzik’te Yapay Zeka Çağı Başlıyor’

Teknolojinin hızla ilerlemesine paralel olarak hayatımıza giren yapay zekayı bazı kesimler kurtuluş olarak görse de birçok kesim tarafından yapay zeka teknolojilerinden korkuluyor. Ünlü müzisyen Anıl Uzun, yapay zekanın hayatımıza çıkmamak üzere yerleştiğini ve geleceğin müziğinde çok etkili bir yere sahip olacağını ifade ediyor. Arka planda güçlü bir algoritma ile çalışan yapay zekaların özellikleri ve yapısındaki değişimler sanattan, spora, zeka oyunlarından, birçok farklı iş dalına kadar yapay zekaları hayatımızın merkezine oturttu.

Farklı müzik çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çeken ünlü müzisyen Anıl Uzun yapay zeka ve müziğin geleceği konusunda bazı kaygılarını açıkladı. Önceleri müzik duygusunu bu sistemlerin aktaramayacağı düşünülse de Break Free şarkısını bir yapay zekanın söylemesinden sonra fikirler değişmeye başladı, diyen Uzun 2017 senesinden itibaren klipler ve beste süreçleri konusunda yapay zekanın müzik piyasasına yavaş yavaş sızmaya başladığını düşünüyor.

Son olarak 2020’nin Mayıs ayında ilk albümünü çıkaran yapay zekanın artık geri dönülemez biçimde müzik piyasasında olduğunu söyleyen Uzun, insanların son dönemlerde yaşadığı ilham krizlerine yapay zekanın bir çözüm oluşturabileceğine de inanıyor. Kaliteli beste üretiminin tüm dünyada sekteye uğramasının yapay zekaya eğilimi arttıracağına vurgu yapan Anıl Uzun, insan bazlı müziğin kaybolmayacağını ama şekil değiştireceğini düşünüyor.

Yapay zekanın müzikteki durağan yapıyı hareketlendireceğini ve müzisyenlerin artık hiçbir şeyi garanti olarak görmeyecekleri bir yapıdan söz eden ünlü müzisyen, maddi açıdan da yapay zekanın düşük maliyetli olmasının bu sistemi cazip kıldığını belirtiyor. Bazı müzisyenlerin iş bulmada sorunlar yaşayabileceğini, bu aşamada da gerçek yeteneğin sahte olandan sıyrılacağını ifade eden Anıl Uzun, müziğe gerçekten emek verenlerin döneminin de yapay zekayla birlikte geldiğini ifade ediyor.

Yapay zekalar birçok farklı alanda yüksek kapasite gösterebiliyor. Bir müzisyenin yaşayabileceği ses ya da mental yorgunluğa hiçbir zaman kapılmayacak olan bir yapay zeka müzik kalitesinin yükselmesine ve hız kesmeden devam etmesine aracı olabilir, şeklinde konuşan tecrübeli müzisyen bilgisayar tabanlı müzik çalışmalarını kendisinin de yaptığını ama tüm bunların yanında geleneksel olanın değerinin de insanlar için daha görünür hale geleceğini umduğunu ifade ediyor.

Günümüzde yapay zeka konusunda geliştirilen projeler genel itibariyle finans, ulaşım ve güvenlik gibi alanlara yoğunlaşıyor. Ancak yapay zekanın tüm alanlarda etkin bir biçimde konumlanmasının kaçınılmaz olduğu bir geleceğe doğru ilerliyoruz. Müzik spor ve bilgisayar oyunları gibi alanlarda da yapay zeka destekli bazı çalışmalara imza atılıyor. Yapay zeka henüz müzik piyasasına tam olarak hakim değil. Ancak tüm uzmanlar gelecekte yapay zekanın birçok farklı iş dalında olduğu gibi müzik piyasasında da güçlü etkilerinin olacağına inanıyor. Bazı müzik yapım firmalarının bu alanla alakalı çalışmalar yürütmeye başladığı da gelen haberler arasında yer alıyor.

Yapay zekanın hayatımıza hakim olacağına dair fikirler 2000’li yılların başında ortaya çıktı. Arka arkaya çevrilen filmlerle yapay zeka korkusu ciddi bir boyut aldı. Günümüzde pek çok kişi ilerleyen süreçte işini yapay zekaya kaptırabileceği endişesine sahip. Ancak Anıl Uzun gibi bazı kişiler ise bunun doğal bir süreç olduğunu ve bu süreç içerisinde iyi ve kaliteli müziğin yine değer görmeye devam edeceğini ifade ediyor. Yapay zeka teknolojisi ve bilimin peşinden gidenler olduğu kadar geleneksel olanı kaybetmemek için çalışan ciddi bir kesimin de olması müziğin insan tekelinden bir gün çıkabileceği fikrini şimdilik uzakta tutuyor. Ancak ilerleyen zamanlarda yapay zeka teknolojisinin geleceği son noktayı hep birlikte göreceğiz.

Anıl Uzun Kimdir?

1982 yılında dünyaya gelen Anıl Uzun, müzik çalışmalarına lise yıllarında başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde müzikoloji bölümünden mezun olan Uzun, eğitim hayatı boyunca yurtdışında çeşitli gruplarla konserler verdi. Aranjörlük ve prodüktörlük çalışmaları da bulunan Anıl Uzun, yurtdışında aldığı özel eğitimlerle özellikle gitar konusunda kendisini geliştirdi. Hala müzik çalışmalarına devam eden Anıl Uzun, reklam ve dizi müziklerinin yanı sıra özellikle Berlin şehrinde birçok müzik organizasyonu düzenlemektedir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here