EtkinliklerGüncelKocaeliYaşam

Fatih Erkoç Konseri

Fatih Erkoç Konseri

İzmit Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 19 Aralık Salı günü saat 20.00’da Fatih Erkoç konseri düzenleniyor. Türkiye’de caz müzik denildiğinde ilk akla gelen sanatçılardan birisi olan Fatih Erkoç hayranlarına müzik ziyafeti yaşatmak için Kocaeli’ne geliyor.

İstanbul’un Fatih semtinde 7 Nisan 1953 tarihinde doğan Fatih Erkoç’un enstrümanla ilk tanışması ud sanatçısı olan babası Hasan Erkoç sayesinde olmuştur. Henüz 3 yaşındayken babasının aldığı bu ilk keman Fatih Erkoç’un ilk müzik aletidir.

İlköğretimini tamamlamasının ardından müziğe olan ilgisi sebebiyle 1965 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı’nda okumaya devam eder. Bu okulda 7 sene süresinde piyano, trombon ve kontrbas eğitimi alan Fatih Erkoç, mezun olmadan dönemin en önemli ve gözde orkestralarından birisi olan İstanbul Gelişim Orkestrasına girer. 1971 senesinde Erkoç “Nihayet” adını verdiği bir albüm çıkarır. Kısa bir dönem de trombon İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasında trombon sanatçısı olarak görev yapar. Askerliğini yaparken Ankara’da caz davulcusu olan rahmetli Erol Pekcan’ın girer ve konserler verir. Sayısız televizyon ve radyo programına konuk olarak katılır. Sonrasında 11 yıl Norveç’te yaşayan Erkoç, İskandinavya’da bulunan çeşitli orkestralarda; gitar, trombon, keman, flüt, trompet, saksafon ve ud gibi enstrümanlar çalar.

1986’da Norveç’ten geri dönüş yaparak Türkiye’ye yerleşen Fatih Erkoç, Kuşadası’nda ilk defa düzenlenen 1’inci Altın Güvercin şarkı yarışmasına katılır ve burada sözü, müziği ve düzenlemesi kendisine ait olan “Yol Verin A Dostlar” isimli şarkısıyla birincilik elde eder. 1987 senesinde ise aynı ismi taşıyan albümü piyasaya çıkar. 1989 yılında yine sözleri, müziği ve düzenlemesi kendisine ait olan ve yorumladığı “Sen ve Ben” isimli şarkısıyla yine birincilik ödülü elde eder.

6 sene süresince trombon ve solist olarak TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrasında birçok konser verir, televizyon ve radyo programlarına katılır. Aynı zamanda Fransa, İtalya, Hollanda, Finlandiya ve Amerika’daki birçok caz festivaline katılım sağlar. Kendi besteleri ve başkalarının besteleriyle birçok defa Eurovision şarkı yarışması Türkiye Finalleri’nde yarışma şansını elde eder. 1989 yılında Malezya’da düzenlenen pop müziği şarkı yarışmasında sözleri, müziği, düzenleme ve yorumu kendisine ait olan “Korku” isimli şarkısıyla Türkiye’yi temsil etme hakkı kazanır.

Stüdyo çalışmalarını uzun bir süre askıya alan Fatih Erkoç, 1999 yılının sonunda kendi ismini taşıyan ve şarkısından prodüksiyonuna kadar her şeyini kendisinin yaptığı albümüyle piyasalarda yeniden yerini alır. Aradan geçen zaman zarfında birçok önemli konsere imza atan Erkoç, geçmişte yarım bıraktığı İstanbul üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndaki eğitimini tamamlayarak mezun olmuştur. Sanatçı Türk televizyonlarının nitelikli programları arasında kabul edilen “Yankılar” programını da uzun süre boyunca yapmıştır.

 

Yorumlar


Paylaş:
Bumerang - Yazarkafe