GüncelKocaeliManşetYaşamYeme & İçme

KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM

KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM tarihi

Höşmerim
Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka lezzetli olan hoşmerim tatlısı tarifiyle karşınızdayız. Höşmerim, seneler önce evdeki malzemelerle eşine tatlı yapan bir hanımın ‘’Hoş mu erim?’’ sözünden türüyerek günümüze geldiği rivayet edilen tatlı tariflerinden biri. Gerçek halinde içinde peynir mayası kullanılan bu lezzet birçok hikayeye konu olmuş herkesler tarafından da çok sevilen tariflerin başında gelmiş hep.
Peynir mayasından yapılan, içinde peynirin lezzetini de buram buram hissedeceğiniz bu lezzetin en önemli aşaması tüm malzemelerin tazecik olmasından geçiyor. Bu tarifte hazır ürünleri kullanmamanızı öneriyoruz. Tıpkı büyüklerimizin yaptığı yöntemlerle yapalım bu kez.

Malzemeler
–4 su bardağı taze süt
–1 su bardağı irmik
–1 tatlı kaşığı peynir mayası
–2,5 su bardağı toz şeker
–1 adet yumurta sarısı
Yapılışı:
–Toz şekeri bir kabın içine koyun. Üstüne irmik ekleyin ve güzelce karıştırın.
–Evde kendi sütünüzü kaynatın ve hafif ılık bir hale gelene kadar oda sıcaklığında kaynatın. Üzerine toplanan kaymakları da bir kenara alın.
–Peynir mayasını ılık sütün içine koyun. Mümkünse süt 42-45 derece arasında olsun. Termometreniz yoksa serçe parmağınızın dayandığı bir sıcaklıkta olunca koyun peynir mayasını.
–Peynir mayasını koyunca kapağını kapatın. 15 dakika oda sıcaklığında dinlendirin.
–Yumurta sarısınız toz şekerli irmiği ekledikten sonra güzelce karıştırın.
–Kısık ateşin üzerine alın karıştırarak kıvam alana kadar pişirin. Sürekli karıştırın ki dibi tutmasın.
–İyice koyulaşınca ocaktan alın ve dinlenmeye bırakın. Dinlendikçe kıvamı yoğunlaşacak. Üzerini de dilediğiniz gibi süsleyerek farklı sunumlar hazırlayabilirsiniz.

Yorumlar


Paylaş:
Bumerang - Yazarkafe