EtkinliklerGeziGüncelKocaeliYaşam

Kırmızı Otobüslerle İzmit Turu

Kırmızı Otobüsle İzmit Turu

KIRMIZI OTOBÜS GEZİSİ

İzmit Belediyesi’nin hayata geçirdiği Kırmızı otobüs uygulaması büyük ilgi gördü. Kırmızı otobüslerle yapılan İzmit turu gezileri tüm hızıyla devam ediyor.

İzmit Belediyesi ve Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın geliştirdiği ‘Turizm Kenti İzmit’ projesi kapsamında oluşturulan turizme dönük çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Başlatılan ‘Tarih Koridoru’ projesiyle İzmit Belediyesi, eski binalara restorasyon ve sağlamlaştırma çalışmaları gerçekleştirerek tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarmış oldu. Vatandaşlardan tam not alan tarih koridoru projesi bağlamında il dışından da birçok kişi İzmit’i görmeye geldi. Bölgedeki bazı mekanlar restorasyon çalışmalarından sonra film platosu olarak kullanıldı.

Şehrin Daha İyi Tanınmasını Sağlıyor

Şehrin daha etkin ve iyi tanıtılabilmesi adına geliştirilen Kırmızı Otobüs turları da vatandaşlardan ve İzmit’e dışarından gelenler tarafından büyük ilgi gördü. İzmit Belediyesi’ne bağlı olarak çalışmalar yürüten Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği İzmit turu programı Kırmızı Otobüsle yapılıyor. Kırmızı Otobüsle başlayan turda rehberler eşliğinde Cumhuriyet Parkından hareket eden tur otobüsü İzmit’in önemli yerlerini dolaşıyor. Kırmızı Otobüs Cumhuriyet Parkından hareket ettikten sonra ilk olarak Çınarlı Mevkii’ne gidiyor. Buradan Saray Kalıntıları’na giden otobüs, Amfi Tiyatro’ya uğruyor. Sonrasında Sırrı Paşa Konağı Mevkii’ne hareket eden otobüs, Yeşil Konak’a ve Yumurtacı Mescidi’ne yol alıyor.

Buraların tamamlanmasının ardından Kapanca Sokak’a giden otobüs Zeliha Kadın Çeşmesi yönüne ve Mustafa Türk Sanat Galerisi’nin bulunduğu mevkiiye hareket ediyor. Oradan Butik Otele ve Basın Müzesi’ne giden otobüs, son olarak saat Kulesi ve Kültür Tepesi’ne giderek 2’inci etap turunu tamamlamış oluyor. Tura katılan frup İzmit’in en özel yerlerini görüyor ve rehberler eşliğinde bu yerler hakkında detaylı bilgiye sahip oluyor. Tura katılanlara tur sonunda simit ve çay ikram ediliyor.

Tura İlgi Büyük

Oldukça eğlenceli geçen tura ilgi çok büyük. Uzun yıllardır İzmit’te olanlar da dahil olmak üzere dışarıdan İzmit’e gelen vatandaşların da ilgi gösterdiği turla İzmit’i adeta baştan tanıma imkanı elde ediliyor. Şimdiye dek tura katılım göstermiş olan vatandaşlar İzmit’in tarihi dokusunu yakından gördüler ve yaşadıkları şehrin tarihi hakkında bilgi sahibi oldular. Geziye dahil olan vatandaşlar ve turistler, bu anlamlı projeyi gerçekleştirdiği için İzmit Belediye Başkanı’na ve emeği bulunanlara teşekkür ettiler.

 

Yorumlar


Paylaş:
Bumerang - Yazarkafe