GeziManşetYaşamYeme & İçme

Kartepe Kayak Merkezi

KARTEPE KAYAK MERKEZİ

Kocaeli’ne bağlı Kartepe ilçesi sınırlarında bulunan Kartepe Kayak Merkezi bir kış sporları cennetidir. İlçe ünlü Sapanca Gölü ile İzmit Körfezi arasında yerleşiktir. İlçenin ve Kocaeli’nin en yüksek zirve noktası Kartepe’dir. 1602 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Armutlu Yarımadası’ndan başlayan Samanlı Dağları güneybatısından Kocaeli sınırlarına girer.

Merkez belediye Köseköy 1600’lü yıllarda kurulmuştur. Daha öncesinde Roma ve Bizans kalıntıları da mevcuttur. Kartepe ilçesi sınırlarında yapılabilecek aktiviteler, kuş gözlemciliği, kayak, jeep safari, mesire ve piknik alanları, olta balıkçılığı, kürek, yaylalar, yamaç paraşütü, binicilik, avcılık, foto safari, off-road, trekking, paintball, motokros, golf, bisiklet, ATV safari ve su kayağıdır.

Kayak Merkezi

Kartepe diyince akla Kartepe Kayak Merkezi gelmektedir. İstanbul’a en yakın kayak merkezidir. Uludağ’dan sonra Marmara Bölgesi’nin en çok turist çeken yeridir. Kışın kuzeybatıdan eserek ve Karadeniz’i aşan Karayel, Samanlı Dağları’nın zirve noktası Karatepe’ye kar getirmektedir. Kasım ayından Nisan ayına kadar yağan kar Nisan aylarında 1,5 ile 3 metre arasında ortalamaya sahip olmaktadır. Mevsim başı toz, sonlarına doğru ıslak kar yağmaktadır.

Tesisler 1250 metre rakımdadır. 42 kilometrelik bir pist alanı vardır. Bu yönüyle ülkemizin sayılı tesisleri arasında yer almıştır. 14 doğal pist, 3 telesiyej, 2 teleski (T bar) bulunmaktadır. Baby lift adı verilen kısım çocuklara ve kayağa yeni başlayanlara ayrılmıştır. Kayak profesyonelleri için dik tepeler, adrenalin salgılama kaynağıdır. Snowboard, big foot, kar motosikleti, dağcılık, voleybol, paintball, doğa yürüyüşü, basketbol, futbol, trekking, bisiklet, ATV safari, kayak dışındaki diğer yapılabilecek aktivitelerdir. Ayrıca Geyik Alanı’na gidilip, zirveye tırmanış yapılabilir. Dağ yolu üzeri sucuk-ekmek keyfi yaşanabilir.

Telesiyejler 2-3 kişilik kapasitededir. Teleski ise 2 kişiliktir. Kayak ve snowboard kiralama hizmeti mevcuttur. Bir Kayak ve Snowboard Okulu da vardır. İlkyardım hizmetinin verildiği merkezde restoran ve cafe de vardır.

En yeni kayak merkezlerimizden birisidir. Tabiat güzellikleri, dağ yolu boyunca Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi manzarası ve ormanları ile dikkat çekmektedir. Zirveye araçla çıkış 20 dakikadır. Belediyenin sürekli tuzlama araçları çalışır. Zincirsiz çıkış yapılabilen gün sayısı hayli fazladır.

Geyik Alanı Tepesi zorluk derecesi bakımından Kartepe ve Karlıktepe’ye oranla daha kolay kayılabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle “mavi” etikete sahiptir. 2 kişilik telesiyej ile 1050 m boyunca ulaşılabilmektedir. 2, 3 ve 4 no.lu pistlerle liftlere ulaşılabilir. Bu şekilde farklı alternatif çıkışlar mevcuttur. Kartepe ve Karlıktepe’nin zorluk derecesi “kırmızı” olarak etiketlendirilmiştir. Kartepe 3 kişilik telesiyejle 1020 metre lift uzunluğu ile çıkılabilen bir kayak ortamıdır. Sisli havalarda açılmaz. 3 farklı rota ile telesiyej bölgesine ulaşılabilir. Karlıktepe 350 metrelik teleski ile 2 farklı rota vasıtasıyla ulaşılabilen bir yerdir. Tenha pistlerden hoşlanan ve kalabalıkta kaymaktan hoşlanmayanlar için idealdir. Kartepe’ye oranla kısadır. Kadı Konağı en kolay pist alanıdır. 350 metrelik telesiyejle çıkılır.

Kartepe Kayak merkezinde konaklama imkânı olarak hemen hemen her bütçeye hitap eden çevreye yayılı otellerle birlikte, bungalov ve pansiyonlar ile kamp yerleri bulunmaktadır. Kayak keyfini zirvede yaşamak için en uygun mevsim Aralık ile Mart ayları arasıdır. Özellikle sömestr tatillerinde veya ideal kar kalınlığına ulaşıldığında yer bulmak zor olabilmektedir. Yerli ve yabancı turistler yoğun rağbet göstermektedirler.

Kayak merkezinde konaklamak isteyenler için tek alternatif lüks bir oteldir. Kayak malzemeleri bu otelden ya da dağ yolu üzerindeki birkaç otelden kiralanabilmektedir.

Nasıl gidilir?

İstanbul'dan özel aracıyla gelenler, TEM otoyolundan İzmit istikametine giderken, İzmit doğu gişelerinden çıkar. Kartepe tabelaları takip edilir. 10 dakika kadar sonra Maşukiye'ye varılır. Kartepe Maşukiye'den 17 km’lik mesafededir. Tabelalar okunarak ulaşılabilir. Ankara’ya 4 mesafedeki Kartepe, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na ise 80 km uzaklıktadır. Kartepe’ye günübirlik turlar da çalışmaktadır. Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Ankara’dan İzmit merkezine gelinerek, buradan Kartepe’ye otobüsler mevcuttur.

Kartepe’ye gitmişken

Kartepe ilçesi sadece Kartepe Kayak Merkezi ile bir kış turizmi değil, 4 mevsim doğa turizmi merkezidir. Örneğin Maşukiye görülesi bir tabiat güzelliğidir. Şelaleleri ve alabalıklarının yanı sıra manda yoğurdu ve peyniri ile de ünlüdür.

Girişimci köy kadınları tarafından kurulan “Ekolojik ve Sağlıklı Yaşam Köyü, Ketenciler” organik köy kahvaltısı mekanıdır. Bir köyde ne yapılıyorsa, burayı ziyaret edenler süt sağabilir, yumurta toplayabilir, meyve toplanabilir. Bunun dışında trekking, balık tutma, ATV safari, bisikletle köy gezisi, binicilik yapılabilir. Çerkez mutfağından damak zevkine hitap eden çeşitli yemekler mevcuttur.

Sapanca Gölü de görmeden gelinmeyecek bir yer. Kuş gözlemciliği yapılan bir göldür. Çok sayıda kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Tatlı su gölü olup, içme suyu olarak hizmet vermektedir. Su Kuşu, Macar Ördeği, Elmabaş Patka, Sakar Meke En Çok Gözlemlenen Kuşlardır. 4x4 jeep safari için güzel rotalar vardır. Sapanca Gölü’nde kürek sporu da yapılabilmektedir. Uzuntarla Sahili bu konuda en sık kullanılan noktadır. Kürek Milli Takımı burada çalışma yapmaktadır. Sapanca’nın göze çarpan bir diğer zenginliği ise Kablolu Su Kayağı (wakeboard) tesisidir. Vücudun tüm kaslarının çalıştırıldığı bu su sporu ekstrem sporlar kapsamında sayılsa da son derece güvenlidir. Sapanca’da Nisan ile Ekim ayları arasında bu spor yapılabilmektedir.

Mesire yeri bakımından en zengin bölgelerimizdendir. Seka Kampı, Ayrı Gezegen, Dumanlıkaya, Karpuz Çatlatan, Kuzuyayla Mesire Alanı sadece birkaçıdır.

Çok sayıda iç suların bulunduğu Kartepe balık popülasyon ve çeşitliliği sayesinde olta balıkçılığına da geniş imkan sunmaktadır. Alabalık, sazan, turna, yayın, kefal, kızılkanat bazı balık türleridir.

Yamaç paraşütü yapılan Suadiye Eğreltidüzü Yaylası, Kartepe’nin tabiat güzelliklerini yukarıdan müşahede etmek isteyenlere bu imkanı sağlıyor.

Yorumlar


Paylaş:
Bumerang - Yazarkafe