EtkinliklerGeziGüncelKocaeliYaşam

Oyuncaklar Tablet ve Bilgisayarlara Karşı

Oyuncak Müzesi Kocaeli

Yazar Sunay Akın’ın içerisinde 300 yıllık oyuncaklar barındıran oyuncak müzesinin en nadide parçaları Kocaeli’de çocuklarla bir araya geldi.

1700’lerden günümüze kadar oyuncak tarihini gözler önüne seren sergi, günümüzün teknolojik cihazlarında oyuncak oynamayı unutan çocuklara hitap ediyor. İstanbul Oyuncak Müzesi’ni kuran Yazar Sunay Akın, koleksiyonunda bulunan günümüzden ve tarihi birçok oyuncağı Kocaeli’lerle buluşturdu. Sepaş Enerji’nin ev sahibi olduğu serginin açılışına Sunay Akın’da katıldı. Sergi açılışından önce Sunay Akın hayranlarıyla bolca fotoğraf çektirdi. Açılıştan sonra kısa bir söyleşi de yapan Sunay Akın konuşmasında, “Bu istek bana Sepaş’tan geldi. Bilginin daha fazla insanla buluşabilmesi için bu tür organizasyonların yapılması gerekiyor. Bir enerji firmasının sadece mekanları değil insanları da aydınlatmak istemesi beni çok duygulandırdı. Müzenize destek olmayı istiyoruz dediler. Bu sebeple müzedeki bir galeriyi buraya getirdik. Şu anda İstanbul Oyuncak Müzesinin bir bölümü de burada sergilenmekte. 4 ilde çocukları hayallerinin dünyasıyla buluşturmaya devam ediyoruz. Bu sayede yetişkinleri de çocuklarıyla bir araya getiriyoruz. Bu sergiyi gezenler hem kendi çocukluk yıllarını tekrar yaşayacak hem de çocuklarıyla çocukluklarını tanıştırma fırsatı bulacak. Bu sebeple duygu ve bilgi zenginliği bakımından bu bölgenin bir eksikliğini gidermiş olacağız” dedi.

Yeni bir oyuncak müzesi kurulmasının çok zor olduğunu ifade eden Akın, “Bunu gerçekten çok isterdim ama yeni bir oyuncak müzesi açabilmek kolay değil. Oyuncaklar tükendi. Antalya’da ve Gaziantep’te müze kurdum. Şimdi bir de Samsun’da kuruyoruz. Yeni bir müze için esere ihtiyaç var. Burada sergilenen oyuncaklar öyle satılan ticari mallar değil. Ne yazık ki çok isterdim fakat kalmadı. Her oyuncak müzelik olmuyor. Evdeki eski oyuncaklarla müze kurulmuyor. Gerçek eserleri koymanız gerekiyor. Aynı zamanda çok büyük bir maddi bütçeye de ihtiyaç var. Para olsa bile artık oyuncakları bulmak çok çok zor” ifadelerine yer verdi.

Müzede ilk uzay temalı oyuncaklardan 1700’lü senelerde Almanya’da ortaya çıkmış olan bebekevi kültürünün birçok seçkin örneğini, yüz yaşındaki tahta kamyondan, sesten hızlı giden concorde uçağa kadar birçok eseri görebileceği müze 18 Ekim’e kadar Kocaeli’nde sergilenecek.

Yorumlar


Paylaş:
Bumerang - Yazarkafe