GeziGüncelKocaeliYaşam

Seka Kağıt Müzesinin Koleksiyonu Her Geçen Gün Büyüyor

Seka kağıt müzesine yeni bir cihaz dahil oldu

Kocaeli’de yaşayan insanların birçoğunun ekmek kapısı,bir çok aileye aş olmuş bir tesisti Seka Kağıt Fabrikası, Bir dönemin en iyi çalışma şartlarına sahip olan fabrika  bu kenti seven birçok insana umut oldu,mutluluk oldu bazen sevinç bazen hüzün oldu. Seka Kağıt fabrikasının kapanmasıyla birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seka fabrikası alanına bir müze sözü vermişti ve bunu gerçekleştirdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kentin tarihi yapısını ve kentte sanayileşmenin nasıl gerçekleştiği anlatan Seka Kağıt Müzesi’ne yeni bir makine daha eklendi.

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına uzanan SEKA Kağıt uzun yıllar boyunca Türkiye’ye kağıt üreten önemli fabrikalardan birisi olmuştur. Kapanmasının ardından burada kurulan Seka Kağıt Müzesi, geçmişten günümüze kağıdın serüveninin izlenebileceği birbirinden farklı sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Mehmet Ali Kağıtçı müzesine getirilen eski cihazlar sayesinde müze her geçen gün büyüyor.

12 bin 345 metre karelik bir alan üzerine kurulu olan Seka Kağıt Müzesi, bir müze olmanın yanında çeşitli kültürel ve bilimsel faaliyetlere de ev sahipliği yapıyor. Seka çalışanlarının çaba göstermesi sonucunda müze bünyesine çeşitli parçalar dahil ediliyor. Yeni eklenen bir cihazla birlikte müze koleksiyonu daha zengin bir hal aldı. Eklenen bu cihaz pnomatik, hidrolik ve elektronik ölçü aletlerinin ayarlanabilmesi adına kullanılan bir kalibrasyon cihazı. Seka döneminde ölçü aletleri atölyesinde faydalanılan makinenin Seka Kağıt Müzesi güç santrali salonunda sergilenmesine başlandı.

Müze 18 salondan oluşuyor. Cumhuriyet döneminden günümüze sanayileşme adımlarında önemli bir misyon üstlenen fabrikanın kuruluş süreciyle birlikte, İzmit’ten tüm Türkiye’ye nasıl yayıldığı ve kağıdın öyküsü görüntüleriyle anlatılıyor. Seka Kağıt Müzesinin her katı farklı makinelerin sergilendiği büyük alanlardan oluşuyor. Aynı zamanda Kağıt Müzesi içerisinde yer alan 115 vitrin içinde kağıdın yapım aşaması, Kocaeli’nin tarihi, Seka’nın kronolojik olarak geçmişi, Seka’daki sosyal hayat ve Kağıtspor’u konu alan objeler ve belgeler yer alıyor. Müzede çeşitli bölümlerde vitrinlere koyulmuş fabrika zamanından kalma 443 adet belgeyle, 337 adet objenin yanında 50 adet sözlü tarih videosu ve tarihe ait belgesel videolar bulunuyor.

Müze; Kağıt müzesi geçiş holü, seyir terası, karşılama salonu, teksif (elekleme) dairesi, türbin dairesi (enerji motoru), dekantasyon kuleleri, şlayfer (parçalama) salonları, matbaa salonu, güç santrali, hamur hazırlama salonu, doğu galerisi, kağıt bitkileri bahçesi, hamur deposu, süreli sergi salonu, hamur temizleme salonu, güney galerisi, kağıt makinesi salonu ve Mehmet Ali Kağıtçı anı salonu gibi bölümlerden oluşuyor.

Müze Salı’dan Pazar’a 09.00 ile 18.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Pazartesi günleri ise kapalı.

Yorumlar


Paylaş:
Bumerang - Yazarkafe