GeziGüncelYaşam

KOBİS Kocaeliler Tarafından Çok Sevildi

Kobis Kocaelililer tarafından çok sevildi

Kentlerin gittikçe kalabalıklaşmasından ötürü trafikte yoğunluğunu arttırıyor. Alternatif ulaşımlar arasında kabul edilen bisiklet ulaşımı hem sağlık açısından hem de ulaşımda sağladığı kolaylıklar bakımından birçok kentte tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor. Kocaeli’de de bisikletli ulaşım sisteminden faydalananların sayısı her geçen gün artıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2014 yılı itibariyle ideal bir şehir hayatı içerisinde sağlıklı kalabilecekler için hizmete açtığı KOBİS sistemine her geçen gün ilgi büyüyor. KOBİS sistemi üzerinden vatandaşlar bugüne dek 583 bin 154 sefer yaptı. Bazı kullanıcılar haftanın 7 günü boyunca bisiklet kullanırken, günlük olarak 130 bisiklet kiralaması gerçekleştirildi. Bisiklet kiralama sistemine katılım KentKart, KOBİSKart ve kredi kartına entegre edilmesinden sonra ciddi bir ivme yakaladı. Sağlanan yeniliklerle sistemin daha kolay bir hale gelmesiyle sistemler en uç noktalara kadar ulaşabiliyor ve KOBİS’in kullanımı sürekli olarak yükseliyor.

Yoğun İlgi Görüyor

Kocaelili vatandaşlar tarafından yoğun olarak kullanılan KOBİS sistemiyle yapılan 583 bin 154 sefer sonrasında kullanıcılar 98 milyon 582 bin kalori harcamış oldu. Bisiklet kullananlardan birçoğu haftanın yedi günü kullanım gerçekleştirirken, Ağustos 2106 ile Ağustos 2017 tarihleri arasında 127 bin 344 saat bisiklet kullanıldı. KOBİS’e üye olanların sayısı ise 58 bin 510 kişi oldu.

Projenin gördüğü ilgi sonrası Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ikinci etap çalışmaları başladı. Bu çalışmalar neticesinde kente 17 yeni istasyonun kurulumu yapıldı. Belediye 207 adet park ünitesinin yanında 124 adet bisiklet alımı yaptı. İkinci etap çalışmaları dahilinde olan yeni istasyonlar Başiskele, Körfez, Darıca, Derince, Gölcük, Gebze, İzmit, Karamürsel ve Kartepe ilçelerini kapsam alanına alıyor.

Düzenli Bakım Onarım Yapılıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak çalışan ekipler tarafından sistemin sağlıklı bir biçimde yürüyebilmesi için akıllı bisiklet istasyonlarında yer alan bisikletler gerekli olan tüm bakım ve onarım çalışmalarından düzenli aralıklarla geçiriliyorlar. Sağlanan bu tamir ve onarım çalışmaları sonrası vatandaşlar sistemi daha sağlıklı olarak kullanabiliyor. KOBİS sistemine dair Kocaelili vatandaşlarla yapılan anket sonuçlarında halkın sistemden %90 oranında memnun olduğu ortaya çıktı. Çeşitli platformlarda Kocaeli’de yapılan hizmetlere ilişkin anket çalışmaları düzenlenerek, vatandaşların görüş ve önerileri alınıyor. Bu bağlamda KOBİS benzeri birçok uygulama yapan Büyükşehir Belediyesi yeni uygulamalar da başlatabiliyor.

 

Yorumlar


Paylaş:
Bumerang - Yazarkafe