GeziGüncelKocaeliManşetYaşam

Portakal Hafız Konağı Özüne Dönecek

Portakal Hafız Konağı

Portakal Hafız Konağı Özüne Dönüyor

İzmit Çukurbağ Mahallesi’nde bulunan tarihi İzmit Portakal Hafız Konağı’nda restorasyon çalışmaları başlatıldı. Yapılacak olan çalışmalarla konak yeniden özüne döndürülecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit’te Çukurbağ Mahallesi’nde yer alan İzmit Portakal Hafız Konağı’nda yeniden oluşturma (rekonstrüksiyon) çalışmaları başlattı. Kocaeli tarihinde önemli bir yeri bulunan ve 19’uncu yüzyılda Türk konut mimarisinin özellikleriyle yapılan bina, aslına uygun olarak yeniden yapılacak.

Sırrı Paşa Konağı benzeri yapıları Kocaeli’ne yeniden kazandırmayı hedefleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Portakal Hafız Konağı’nı da gelecek nesillere taşıyabilmek için restore ediyor. Yapıda süren tadilat çalışmalarında ahşap döşemelerin montajı ve merdivenin karkası imalatı tamamlandı. Aynı zamanda zemin katın ahşap tavan kaplama imalatı da gerçekleştirildi. Hamam ve lavabo duvarlarına konumlandırılacak olan mermerlerin imalatı ise sürüyor. Bahçeye koyulacak olan taş duvarların yapımı da başladı.

19’uncu yüzyıl Türk konut mimarisinin birçok özelliğini bünyesinde barındıran yapı, ahşap karkas tekniği üzeri bağdadi yapım tekniğiyle tasarlanmış. Zemin ve üzerine iki kattan oluşan yapının plan düzeni iç sofalı olarak oluşturulmuş. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan projeyle gerek malzeme, gerekse yapım tekniği açısından bina aslına uygun olarak yeniden inşa ediliyor. Yavaş yavaş eski görkemli görünümünü alan konak üç katlı ve 1061 metre kare alana kurulmuş durumda. Yapının yenilenmesinin ardından sosyal amaçlar için kullanılması planlanıyor.

Portakal Hafız Konağı dönemin valisi olan Mutassarrıf Hasan Paşa tarafından yaptırılmış. Konağın yapım tarihi olarak ise 1860’lı yıllardan önceki bir tarih söz konusu. Portakal Hafız lakabıyla bilinen Hafız Rüştü Efendi Hasan Paşa’nın damadıdır. Hasan Paşa’nın ölümünden sonra erkek evladı bulunmadığı için konağa damadı yerleşmiş ve konak bu isimle anılmaya başlamıştır. Portakal Hafız, 1908 yılı itibariyle Meclis-i Mebusan’da 1’inci devre millet vekili olarak görev yapmıştır.

Konak ilk kez 1926 senesinde kayıtlara geçirilmiş ve 1938 yılında imar planı almıştır. 1940 senesi itibariyle kamulaştırılan konak, 1935 ve 1967’li yıllarda onarım görmüştür. 1970 yılında bir yangın atlatan Portakal Hafız Konağı, yeni baştan 2 katlı olarak inşa edilmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2011 senesinde kamulaştırılan konağın yeni baştan aslına uygun biçimde 3 katlı olarak yapımı sürmektedir.

Yorumlar


Paylaş:
Bumerang - Yazarkafe