GeziGüncelKocaeliManşetYaşam

KOCAELİ ARKEOLOJİ MÜZESİ

müze

ARKEOLOJİ MÜZESİ

Asya ile Avrupa kıtası arasında önemli bir noktada yer alan Kocaeli ili, sanayi açısından da Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir. Tarihi çok eskilere dayanan Kocaeli, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. M.Ö 700’lü yıllarda Bitinya Krallığı’nın başkenti olan il, sonrasında Romalıların işgali ile Romalıların başkenti olmuştur. Romalılardan sonra Selçukluların daha sonra ise Osmanlıların egemenliğine geçen şehir, birçok tarihi eseri topraklarında bulundurur. Bu tarihi eserlerin birçoğunun sergilendiği Kocaeli Arkeoloji Müzesi 5000’in üzerinde yer alan eserle, tarih severlerin mutlaka gezip görmesi gereken yerlerden biridir.

müze1

Tarihi Gar alanında bulunan Kocaeli Arkeoloji Müzesi Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birbirinden özel esere ev sahipliği yapmaktadır.  Çizim projesi Alman bir mimar tarafından yapılan müzenin içerisinde zamanla yapılar inşa edilmiş, 2004 yılında başlanılan yenileme çalışmaları sonrasında ise 2007 yılında kullanıma açılmıştır. O günden bugüne her yıl birçok kişinin ziyaret ettiği müze, hayranlık uyandırıcıdır. Müzenin bahçesinden başlayan tarihi görsel şölen, müzeye muhteşem bir görünüm vermektedir. Müzenin bahçesinde yer alan Üç Mevsim Heykelleri, Romalıların mevsimleri olan; yaz, kış ve sonbaharı sergilemektedir.  İki bin yıllık bir geçmişi bulunan bu heykellerden sağdaki sonbaharı, soldaki yazı ve ortadaki ise kışı simgelemektedir. Sonbaharı simgeleyen heykel, bir dönem müzeden çalınarak Almanya’ya kaçırılmış, uzun uğraşlar sonucunda bulunarak yeniden müzeye kazandırılmıştır. Kocaeli Arkeoloji Müzesi giriş salonunda sergilenen Herkül heykeli ise, şimdiye kadar bulunan en büyük Herkül heykeli olma özelliği taşır. Arkeolojik kazılar sonrasında çıkarılan bu dev heykel ne yazık ki baş kısmı çalındığından dolayı, baş kısmı olmaksızın sergilenmektedir. Müzede yer alan ve dikkat çeken bir diğer eserde Sokrates büstüdür. Tarihin en meşhur bilim adamlarından biri olan Sokrates’in mermer büstü, tüm ihtişamıyla müze içerisinde sergilenmektedir. Altın Taç ise yine müzede sergilenen yaklaşık 2000 yıllık geçmişi olmasına rağmen, muhteşem bir altın işçiliğinin ve yine muhteşem bir zevkin ürünü olarak, ziyaretçilerin karşısına çıkmaktadır. Müze içerisinde olduğu kadar bahçe kısmında da sergilenen birçok eserin bulunduğu müzede, Romalılara ait sütunlarda bahçe kısmında sergilenmektedir. Bahçede özellikle yürüyüş yolu kenarlarında bulunan bu sütunlar, müze bahçesine ayrı bir hava katmaktadır. Bina içerisinde duvarlara yerleştirilmiş vitrin içlerinde sergilenen birçok büst bulunmaktadır. Bunun yanı sıra mezar kalıntıları ve birbirinden ilginç heykeli de müze ziyareti sırasında görmek mümkündür. Müze içerisinde bulunan binalardan biri, laboratuvar hizmeti için kullanılmakta, eserlerin incelenmesi ve araştırılması burada yapılmaktadır. Müze içerisinde ayrıca 130 kişi kapasiteli bir konferans salonu da bulunmaktadır.

müze2

Kocaeli Arkeoloji Müzesi Pazartesi günleri hariç, ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Yaz aylarında sabah 09.00 -19.00 arası açık olan müze, kış aylarında ise 09.00-17.00 arası ziyarete açıktır. Müze girişi için ise çok cüzi bir miktar para alınmaktadır. Müzeye ulaşım Kocaeli şehir merkezinden kalkan otobüslerle çok rahat sağlanmaktadır. İstanbul tarafından gelenler için ise, D 100 karayolu üzerinden Kocaeli’ne doğru gelirken sol tarafta bulunan Nuh Çimento’dan içeri girerek, 1 km kadar daha ilerlendiğinde müzeye ulaşmak mümkündür.

 

Kocaeli Arkeoloji Müzesi, Kocaeli eski gar alanına kurulduğundan, kullanılmayan vagonlardan restoran oluşturularak, gelen ziyaretçilerin dinlenmeleri için de bir yer düzenlenmiştir.  Ayrıca müze binasının hemen yanında bulunan binada, kafeterya hizmeti de verilmektedir. Binlerce yıl öncesinin tarihi eserlerinin sergilendiği bu eşsiz müze, Kocaeli’ne gelindiğinde ilk ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Türkiye’de birçok ilklere imza atan bu müze gerek mimarisi, gerekse içerisinde bulunan eserleriyle son derece muazzam bir yerdir.

 

müze3

 

Yorumlar


Paylaş:
Bumerang - Yazarkafe