İcra Dosyaları Pandemi Sürecinde Devam Ediyor Mu? Ankara Avukatlarından Tülin Babaoğlan Bilgilendiriyor

0
103

İcra Dosyaları Pandemi Sürecinde Devam Ediyor Mu? Ankara Avukatlarından Tülin Babaoğlan Bilgilendiriyor

İcra dosyaları pandemi döneminde sayılarının giderek azalış gösterdiği işlemler arasında yer almaktadır. Günümüzde var olan korona virüs sebebi ile gerçekleşmekte olan pandemi süreci birçok işlemin ertelenmesine, birçok işlemin artmasına ve bunun yanı sıra da icra dosyaları gibi işlemlerin de azalmasına sebep olmuştur.

Bu dosyaların pandemi sürecinde kısa süreliğine durdurulmuş olduğu bilinmektedir. Salgının ilerleme durumunun göz önünde bulundurulması sonucunda bu sürecin devam ettirilmesine karar verilmiştir. Salgının dolayısı ile verilmiş olan icra dosyalarının geçtiğimiz yıllara oranla giderek azalmakta olduğu görülmektedir. Bu azalış yaşadığımız süreçte olumlu olarak değerlendirilmektedir.  Bu durumda kişilerin sürelerin durduğuna aldanıp önemli itirazlar bulunmaması da göz önüne alınmalıdır. Bu sebeple de mutlaka bu hususlarda bir boşanma avukatından ya da icra avukatından bilgi almak faydalı olacaktır.

İcra Dosyalarında Görülmekte Olan Azalma

İcra dosyaları içerisinde görülmekte olan yüzde otuz üç oranında bir azalmanın var olduğu verileri paylaşılmıştır. Bu verilerde görülmekte olan azalışın birçok sebebinin var olduğu bilinmektedir.

Pandemi sürecinde uygulamaya geçirilmiş bir sistem olan Merkezi Takip Sistemi (MTS) sayesinde elektrik, su ve doğalgaz gibi aboneliklerde olan takipler aracılığı ile bu durumun yüzde yetmiş oranında azalmasının sağlandığı görülmektedir. Bu yöntem sayesinde icraların büyük bir çoğunluğunda önceden takiple önlenmesi sağlanmıştır. MTS uygulamasının ülkemize sunduğu en büyük katkı sayesinde icra takibinde icraya verilmeden önce bu sistem aracılığı ile gözlemlenmelerin yapılması ve sonrasında gerekli ödemelerin yapılması sağlanmasıdır. Bu sistemin amacı da oldukça anlaşılır ve kullanım şekli de bir o kadar kolaydır.

Merkezi Takip Sisteminin İşleyiş Şekli Nedir?

İcra dosyaları takibi için düzenlenmekte olan bir sistem olan bu sistemin işleyiş şekli oldukça kolaydır. Kullanım amacı olan borç izleme ve takip amaçlarının bir arada yürütüldüğü bir sistem olarak bilinir. Bu sistem sayesinde kişilerin üzerine var olan borçların gözlemlenmesi ve icraya verilmeden önce takibinin yapılması amaçlanmıştır.

Abonelik sözleşmesinde yer alan para alıcıların avukatları, bu sistem aracılığı ile borçlu tarafına da bildiride bulunmaktadır. Bu bildiri sonucu borçlu taraf hakkında olan borcun ödemesi gerektiğini ve ödemediği taktirde icra işlemi uygulanacağı hakkında bilgi sahibi olmuş olur. Bu sistem sayesinde birçok icra işlemi yapılmadan tamamlanması sağlanır. İçerisinde bulunduğumuz bu pandemi sürecinde, Tülin Babaoğlan, icra davaları, konusunda mutlaka icra avukatlarından ve ceza avukatlarından bilgi alınması gerektiğini vurgulamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here