Vegan Beslenme

0
86

Vegan Beslenme

Günümüzde insanların beslenme şekilleri birbirinden farklı olmaktadır. Kimileri hayvansal gıdaları daha çok tüketirken bazıları da bitkisel gıdalarını tüketmektedir. Hayvansal gıdalarını kabul etmeyerek bitkisel gıdalarını tüketip sağlıklı bir yaşam şeklini hedefleyen insanlara vegan denilmektedir. Vegan veya vejetaryen yaşam tarzlarına göre hayvansal gıdalar yerine bitkisel gıdalar tüketmektedirler.

Vegan Felsefesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vegan Felsefesi 1944 yılında ilk defa D. Watson tarafından vejetaryen kelimesinden gelmektedir. Veganizm felsefelerine uyan kişilere vegan denilmektedir. Veganlar hayvanlardan elde edilen et, süt ürünleri ile birlikte hayvansal kaynaklı yumurta, bal gibi gıdaları da reddeder. Veganizm yeni bir felsefe olarak ortaya çıkmıştır. Ama vegan ürünler için yasal bir statü bulunmamaktadır. Bazı uygulamalar sayesinde vegan belgelendirme gibi yenilikler ortaya çıkmıştır. Vegan belgelendirme sayesinde ürünlerin içeriği ve hayvansal kaynaklı olup olmadığı hakkında detaylı bilgi sunmaktadır.

Vegan Sertifikası Nedir?

Vegan ürünlerine uygulanan etiketler ve vegan sertifikası sayesinde veganlar tarafından daha kolay bulunmasını sağlamaktadır. Vejetaryen sertifikası vejetaryenler için hayvansal gıdalardan kaçındığını bitkisel ürünler içerdiğini belirten uygulamadır. Bu Uygulama tarafsız ve bağımsız kuruluşlar tarafından desteklenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here