Boşanma Davaları Hakkında – Avukat Aydın Aydar

0
56

Avukatlık, mahkemelerde görülen davalar esnasında davacı ya da davalıların tüm işlemlerini yaparak, görülen davada haklarını savunma görevini üstlenen kişilerin yerine getirdiği meslek dalıdır. Dava süresince müvekkili aleyhine ortaya çıkabilecek delilleri ortadan kaldırarak, müvekkilinin sadece lehine olan delilleri ortaya sürmek ve bu şekilde davranmak, avukatların başlıca görevidir. Müvekkili ister davalı, ister davacı olsun fark etmeksizin her türlü müvekkili menfaatine tutum ve davranışlar sergilemekle yükümlüdürler.

Avukat olmak, oldukça uzun bir süreç olarak göz önüne çıkmaktadır. Avukat olmak isteyen bir kişi ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır. Sonrasında ise hukuk fakültelerinde bu işin eğitimini alarak, başarılı bir şekilde tamamlamalıdır. Avukatlık stajını da tamamladıktan sonra artık mesleğini yapmaya başlayabilmektedir. Ayrıca avukatlık mesleği yapmak isteyen bir kişinin, avukatlıkla ilgili herhangi bir engel hali de bulunmamalıdır.

Avukatlar genel olarak büro, adliye gibi kapalı ortamlarda çalışmaktadır. Ancak bazı durumlarda keşif çalışmalarını da üstlenerek açık alanlarda da çalışabilmektedirler. Bu durum bir boşanma avukatı için geçerli değildir elbette. Bu çalışmalar esnasında müvekkili, hakim ve savcıların yanı sıra adli personel ve emniyet görevlileri ile de iletişim halinde olabilmektedir. Avukatlık mesleği, çok büyük sorumluluk gerektiren, hareketli ve yorucu bir meslektir. Bu nedenle eğitimini almadan avukat olmak mümkün değildir. Gereken şartların yerine gelmemesi durumunda avukatlık mesleğini yapabilmek imkansızdır. Zira bu mesleği yapan kişiler, insanların haklarını savunmaktadır. Bu nedenle de oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir. Örneğin; İstanbul boşanma avukatı hizmeti veren bir avukat müvekkilinin çıkarlarını gözetmek ile yükümlüdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here