Trump’ın pozitif test sonucu sonrası piyasalarda sert satış

0
79

Dünya borsalarında Perşeme günü yukarı yönlü seyir devam etti. Aşının onaylanması ve ek mali pakete yönelik spekülasyonlar ABD hisselerini destekledi.. Avrupa hisseleri pozitif PMI verisine rağmen ABD’nin gerisinde kalmayı sürdürdü. Perakende ve teknoloji hisseleri piyasayı yenerken enerji ve sağlık sektöründe değer kayıpları görüldü.

Borsa İstanbul dünya borsalarındaki yükselişe katılamadı. Türk lirasındaki değer kaybı, Covid-19 raporlaması ile ilgili negatif haber akışı ve Ermenistan’ın suçlamaları sonrası Borsa İstanbul’da sınırlı kar satışı görüldü. Ancak risk iştahında bir bozulma görmüyoruz. Gerek CDS gerekse devlet ve banka eurobond fiyatlamalarında pozitif seyir devam etti

Başkan Trump’ın test sonucunun pozitif çıkması sonrası ABD ve Avrupa vadelilerinde sert satışlarla güne başlıyoruz. Haber sonrası Türk lirasında sınırlı kayıp görülüyor. Borsa İstanbul’da %0,5 civarı negatif bir açılış bekliyoruz. Borsanın seyri dünya piyasalarının toparlanmasına bağlı olarak belirlenecek.

Haberler & Makro Ekonomi
İngiltere Türkiye’yi karantina uygulanacak ülkeler listesine ekledi
İngiltere, Türkiye ve Polonya’yı seyahat koridoru listesinden çıkararak yeniden “karantina uygulanacak ülkeler” listesine ekledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dünkü vaka ve hasta sayılarına ilişkin açıklamalarına değinen İngiltere Ulaştırma Bakanı, Türkiye’de vaka sayısının uluslararası kuruluşlar tarafından kullanılan tanımdan farklı bir şekilde aktarıldığı için böyle bir karar alındığını belirtti. Diğer AB ülkelerinin de aynı kararı alması ihtimali turizm ve cari denge için olumsuz.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here