Organik Zeytinyağının Önemi

0
31

Organik Zeytinyağının Önemi

Zeytinyağının birçok derde deva olduğu uzun yıllardır bilinen bir konudur. Özellikle organik zeytinyağı tüketimi Akdeniz kökenli insanlarda daha fazla görülür. Kalp damar hastalıkları denince akla doğal tedavi yöntemlerinden ilk zeytinyağı akıllara gelir. Zeytinyağı tüketen insanların kalp krizi geçirme oranları oldukça düşüktür.

Zeytinyağları da kalite standartlarına göre sınıflandırılır. En kaliteli zeytinyağı çeşidi natürel sızma zeytinyağı olarak bilinir ve doğrudur. Natürel sızma zeytinyağı içerisine hiçbir kimyasal madde girmeden tamamen doğal bir şekilde elde edilir ve insan sağlığı açısından en iyi zeytinyağı olarak nitelendirilir.

Zeytinyağı hazırlanırken birçok aşamadan geçer insan emeği ile hazırlanan zeytinyağları her zaman daha çok tercih edilmiştir. Ülkemizde zeytinyağı denince akıllara iki bölge gelir bunlar Ege ve Akdeniz’dir. Bu iki bölgenin de iklim koşulları zeytin yetiştirmek için oldukça uygundur.

Natürel Sızma Zeytinyağı

Natürel sızma zeytinyağları zeytin ağacı meyvesinden doğal özelliklerini değiştirmeden sadece belirli bir sıcaklıkta mekanik ve fiziksel işlemler görerek elde edilen zeytinyağı çeşididir. Kendine has hoş bir kokuya sahip olan bu zeytinyağının rengi yeşilden sarıya doğru değişim gösterir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here