Burun Estetiği Nedir?

0
35

Burun Estetiği Nedir?

Tıpta rinoplasti denilen burun estetiği operasyonu günümüzde en fazla yapılan operasyonlardan biridir.  Burun estetiği gerek doğuştan var olan burundaki şekil bozuklukları veya daha sonra herhangi travmalara bağlı olarak gelişen şekil bozukluklarının tamamının giderilmesi için yapılan operasyonlardır.  Burun şekil bozuklukları daha sonradan oluşan travmalara bağlı olarak burunda gelişen deviasyon adı verilen solunum güçlünün giderilmesinde de kullanılmaktadır.  Genellikle burun estetiği günümüzde deviasyon sorunları ile birlikte yapılan operasyonlardır.  Ancak bunun yanı sıra tek başına estetik kaygılarla da yapılmaktadır.  Burun yüzün orta kısmında karakteristik özelliğinin yanı sıra fonksiyonel olarak da önemli organlardan biridir. Burun estetiği sonrası solunum sorunlarının olması durumunda her iki operasyonda bir arada yapılmaktadır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği rinoplasti operasyonu genel anestezi altında yapılır.  Yaklaşık olarak ameliyat suresi 2 saat veya üzerinde bir sürede gerçekleşir. Burun estetiği operasyonu iki türlü yapılmaktadır.

  • Açık burun estetiği ameliyatı
  • Kapalı burun estetiği ameliyatı

 Açık Burun Estetiği Ameliyatı

Açık burun estetiği ameliyatında burun delikleri arasında bulunan bölgeden küçük bir kesi yapılarak içeri girilir ve çalışılır.  Açık burun estetiği ameliyatında ileri düzeydeki şekil bozuklukları tamamen giderilir.  Kapalı burun estetiği ameliyatına göre iyileşme süreci daha uzundur.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

Kapalı rinoplasti operasyonunda ise kesi bulunmaz ve burun deliklerinden girilerek şekil bozukluğu düzeltilir. Ancak her iki operasyonda son derece başarılı operasyonlardır.  Kapalı burun estetiği operasyonunda kesi olmayacağı için dolayısıyla iz de kalmaz.  Ancak kapalı burun estetiği operasyonlarında daha çok şekil bozukluğunun az olduğu durumlarda tercih edilir.

Burun Estetiği Fiyatları

Estetik plastik cerrahi de en sık yapılan estetik operasyonlarından biri rinoplasti yani burun estetiği fiyatları 2020 ameliyatıdır.  Burun estetiği fiyatları birtakım sebeplere bağlı olarak değişiklik gösterir.  Operasyonun yapılacağı hastane, operasyonu gerçekleştirecek olan plastik cerrahın deneyimi tecrübesi, ameliyat da hangi tekniklerin kullanılacağı, kaç kişilik ekiple ameliyatın yapılacağı gibi durumlar burun estetiği ameliyatında fiyatları etkileyen değiştiren durumlardır.  Ancak estetik operasyonlarda önemli olan operasyonu yapacak olan hekimin deneyimi ve tecrübesidir.  Ayrıca estetik operasyonlar çok ciddi operasyonlardır.  Estetik kaygıları kalıcı olarak yok eder, dolayısıyla geriye dönme şansı yoktur.  O nedenle burun estetik operasyonu konusunda deneyimli ve tecrübeli doktor seçmek öncelikler arasında olmalıdır.

Burun Estetiği Avantajları Nelerdir?

Estetik operasyonlar kişinin estetik kaygıyla yaptırılan operasyonlardır.  Ciddi anlamda şekil bozukluğu olan burun yüzün estetik karakterini bozar.  Bazı kişiler çok dikkate almaz ancak bazıları bunu sorun haline getirebilir.  Hatta bunun psikolojik sıkıntısını da yaşarlar.  Kendilerinde özgüven eksikliği ve sosyal çevrelerinde iletişim sıkıntısı yaşarlar.  Dolayısıyla burnun insanın yaşamında ve birçok alanda etkisi olmaktadır.  Dolayısıyla kişinin tercihine bağlı olarak görsel olarak estetik bir buruna sahip olmak için burun estetiği ameliyatı yapılır.  Ayrıca günümüzde birçok kişide deviasyon problemi vardır.  Doğuştan oluşabildiği gibi sonradan herhangi travmalara bağlı olarak da gelişebilir.  Dolayısıyla burun şekil bozukluğu olan kişiler, burun estetiği ameliyatı ile birlikte deviasyon sorununu da tedavi edilerek her ikisinin bir arada yapılması sağlanır.  Dolayısıyla burun estetiği ameliyatı avantajları hem estetik kaygı gidermekte, hem de burnun fonksiyonel olarak tedavi edilmesini sağlamaktadır.

 

Burun Estetiği Etkisi Ne Kadar Sürer?

Burun estetik ameliyatı kalıcı ameliyatlardan biridir.  Burun tekrar eski haline gelmesi söz konusu değildir.  Ancak burun ucunda bulunan hafif deformasyonlarda, ameliyat dışında burun dolgusu ile şekil verilmesi işlemi de yapılmaktadır.  Bu işlem yaklaşık bir 2 yıl kullanılabilir daha sonra burun eski haline gelir. Burun estetiği fiyatları 2020 listesini inceleyerek uygun fiyatı kendiniz için bulabilirsiniz.

https://www.erkinonsal.com/burun-estetigi/ Merak edilen tüm soruları sitemizde bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here