HIV(AIDS) Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

0
59

HIV(AIDS) Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemleri oldukça fazla olan ve erken sürede tedavi edilemediği takdirde ölümcül sonuçlar doğuran tehlikeli bir sağlık sorunudur. Bağışıklık yetmez virüsü olarak da tanımlanan bu hastalık cinsel ilişki sırasında ve kan yoluyla bulaşan ve bulaştığı andan itibaren vücudun çeşitli dokularına da yayılan fakat gerçek etkilerini bağışıklık sistemi üzerinde gösteren bir virüstür. AIDS, özet olarak CD4 ismini alan beyaz kan hücrelerini ortadan kaldırır ve bu aşamadan sonrasında da bağışıklık sistemi üzerinde baskı uygulamaya geçer. Bu aşamadan itibaren de bedenin enfeksiyonlar karşısında güçsüz duruma dönüşmesine neden olur. Bu durum neticesinde ise normal şartlarda tedavisi basit olabilen menenjit, zatürre, verem gibi sağlık sorunlarının bedende tehlikeli boyutlara ulaşması mümkün olabiliyor. Ayrıca hiv testi fiyatları sağlık kuruşları arasında farklılık gösterebiliyor.

HIV Belirtileri

Hıv belirtileri oldukça fazladır. Ancak bu hastalık genellikle sinsi bir işleyişe sahip olduğundan belirtilerinin fark edilmesi zaman alabiliyor. Akut enfeksiyon süresi söz konusu virüsün bedene giriş sağlamasından birkaç hafta sonrasında herhangi Hıv belirtileri göstermeyebilir. Bu durum hastadan hastaya farklılık göstermekte birlikte ilk 14 ila 28 günlük zaman diliminde hastalarda baş ağrısı, öksürük, ateş, boğaz ağrısı ve deri döküntüleri gibi bazı temel belirtiler görülebilir. Lenf bezlerinde genişleme, boğazda iltihaplanma, huzursuzluk, ağızda ve bedenin farklı alanlarında döküntüler, mide bulantısı ve kusma, kas ve eklemlerde ağrılar ve 30 gün boyunca etkisini devam ettirebilen ishal gibi pek çok Hıv belirtileri meydana gelebilir. Gerekli tedavi ve hiv testi süresine geçilmeden ilk 14 günlük süreç içerisinde hastada kilo kaybı da meydana gelebiliyor. Beklentiler ölçüsünden hiv testi fiyatları sağlık merkezlerinden veya doktor sitesinden incelenebilir.

HIV Tedavi Yöntemleri

HIV tedavi yöntemleri hastalığın belirtilerinde olduğu gibi oldukça geniştir. Retrovirüs familyasında yer alan bu virüsün bu kapsamda Anti-Retroviral adını alan toplamda 4 değişik ilaçlar üzerinden tedavisi gerçekleştirilebilir. Riskli durumların minimum düzeyde olduğu Hiv tedavi yöntemleri ilaçlar vücudun farklı merkezleri üzerinden işlev görebilir. Bu doğrultuda hastalığın tedavisi de bu ilaçlar üzerinden kombine edilebiliyor. Bu sebeple bulaşma durumu meydana geldikten 4 ila 6 haftalık süreçler içerisinde gerekli hiv testi gerçekleştirilmesi gerekiyor. Hasta kanında yer alan antikorların Elisa adını alan bir uygulama üzerinden değerlendirilmesine ise Anti-HIV adı veriliyor. Fakat gelişim süresince antikorlar yeteri düzeyde büyümemesi durumunda bu testlerin sonucu yüksek başarı göstermesi söz konusu olmayabilir. HIV veya aıds test fiyatları düşük olsa da hastalığın şu ana kadar kesin bir tedavisi bulunmuyor. İlaçlar üzerinden sadece Hiv tedavi yöntemleri ve virüs kontrol altına alınabilir. Tedavideki temel hedef ise virüsün tekrardan etkisini göstermesinin engellenmesidir.

Riskli Durumlar ve Davranış Sonrası Korunma

Riskli durumlar ve davranış sonrası korunma konusunda PEP adını alan bir tedavi seçeneği ise, çeşitli sebepler sonucunda AİDS rahatsızlığına yakalanan bireylerin en etkili antiretroviral ilaçları üzerinden hastanın enfekte olma ve riskli durumlar ve davranış sonrası olasılığının minimum düzeye indirilmesidir. 2020 döneminde aıds test fiyatları daha uygun olarak sunuluyor. Bu tedavi uygulaması yalnızca acil durumlarda gerçekleştirilir ve genellikle HIV belirtileri görüldükten 72 saat sonrasında gerçekleştirilir. Hastalığın riskli durumlar ve davranış sonrası niteliklerinden biri pek çok bulaşıcı hastalıklardan farklı olarak bireyler arasında hızlı bir şekilde bulaşabilmesidir. Özellikle korunmasız olarak gerçekleştirilen cinsel birliktelik sonucunda virüs karşı tarafa hızlı bir şekilde geçiş sağlayabiliyor. Sağlık sitesinden 2020 güncel hiv testi fiyatları kataloğuna göz atmanız tavsiye edilir.

HIV Korunma Yolları

HIV korunma yolları oldukça geniştir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda dünya genelinde meydana gelen bu sağlık sorununda özellikle cinsel birliktelik durumunun önemli rol aldığı gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda hıv korunma yolları konusunda prezervatif üzerinden cinsel ilişki gerçekleştirilmesi önerilir. Ancak kondomun üzerinde delik yer almaması ve yırtılmama özelliğine sahip olması oldukça önemlidir. Doğum kontrol ilaçları, çeşitli iğneler ve deri altından uygulanan hıv korunma yolları herhangi bir faydası söz konusu değildir. Hıv’den korunmanın en etkili yolu hastalığa neden olabilecek veya zemin hazırlayabilecek etkenlerden uzak durulmasıdır. Uygun aids test fiyatları doktor sitesinden de alınabilir.

Hastalığın Bulaşmadığı Durumlar

Hastalığın bulaşmadığı durumlar aynı ortamlarda yer alınması, sözlü olarak iletişime geçilmesi, aynı ortamda öksürme, hapşırma, havanın solunması, tükrük, gözyaşı, ter, idrar, dışkı, aynı kap içerisinden öğün alınması, tokalaşmak, aynı havuz içerisinden yüzülmesi gibi durumlarda bulaşması söz konusu değildir.Hastalık ve hastalığın bulaşmadığı durumlar ayrıca Dünya Sağlık Örgütü Listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Ölümcül olduğundan hastalığın bulaşmadığı durumlar kapsamında dahi dikkatli olunması tavsiye edilir. Henüz ilk belirtilerinden itibaren tedavi yöntemleri ve hiv testi gerçekleştirilmelidir. Hastalığın ileriki yıllarda daha net bir şekilde durdurulmasına yönelik tıbbi yönden çalışmaların sürdürüldüğü belirtilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here